Zavřít dialog

Od podvodního světa k péči o pleť: Fascinující příběh rybího transdermálního bioaktivního kolagenu

Transdermální: prostupující pokožkou
Bioaktivní: působící na živý organismus

O nás

Rybí kolagen se stal módním pojmem v kosmetickém průmyslu a v péči o pleť. Proč je však tak jedinečný a jak vznikl? Objev učinil tým polských vědců v 80. letech 20. století, a právě zde celý příběh začíná. Tito vědci zjistili, že některé druhy ryb mohou přežívat ve znečištěném a nehostinném prostředí díky své charakteristické kůži, která jim poskytuje vynikající obranu proti nepříznivým okolnostem.

Vědci chtěli tuto ochrannou sílu rybí kůže využít a přeměnit ji v použitelné produkty. Začali s procesem extrakce za studena, který sice zachovával bioaktivitu kolagenu, ale nebyl praktický pro komerční využití kvůli nízké teplotě konzervace 15 °C.

V tomto bodě se názory na další postup výzkumu začaly rozcházet. Někteří vědci pokračovali ve zdokonalování procesu extrakce za studena, zatímco jiní zkoumali alternativní metody. Významný průlom však učinil profesor Andrzej Frydrychowski. Navrhl použít strukturovanou vodu z ledovců a do základního kolagenového gelu přidat účinné látky a bezpečné konzervační látky. Díky těmto postupům se teplota konzervace zvýšila na 25 °C, což umožnilo její komerční využití.

Objev rybího transdermálního bioaktivního kolagenu změnil pravidla hry v odvětví péče o pleť. Řada společností dnes nabízí výrobky s rybím kolagenem, od krémů po doplňky stravy. Je úžasné, že tento revoluční nápad vznikl díky skupině vědců, kteří pozorovali ryby žijící v drsném prostředí.

V roce 2003 se na trhu objevily dvě značky nabízející bioaktivní gely z rybího kolagenu. Značka Collagen Beauty (předchůdce Larens) a Colway, která byla ve skutečnosti distributorem společnosti Invintia, skutečného výrobce těchto produktů. Použití rybího transdermálního bioaktivního kolagenu bylo převratnou novinkou, která se však neobešla bez řady kontroverzí. Neznalost a dezinformace vedly k protichůdným názorům, a dokonce k očerňovací kampani ze strany údajných odborníků. Pozitivní ohlasy spokojených uživatelů však dokazovaly účinnost těchto kolagenových gelů.

Tím však problémy neskončily. V roce 2003 podal prof. Andrzej Frydrychowski patentovou přihlášku na zpracování rybího kolagenu extrakcí za studena. Tato inovativní technika zachovává původní vlastnosti rybího kolagenu při nízkých teplotách a zajišťuje bioaktivitu konečného produktu. V roce 2005 byl patent potvrzen, ale byl napaden konkurencí, což vedlo k dlouhotrvající právní bitvě, která trvala až do roku 2010. Patent byl nakonec právoplatně udělen profesoru Andrzeji Frydrychowskému, který tak získal výhradní právo na výrobu a distribuci transdermálních bioaktivních výrobků z rybího kolagenu.

Konflikty mezi společnostmi Colway a Invintia vedly také k dalšímu rozdělení trhu. Společnost Colway pokračovala v distribuci výrobků v Evropě, zatímco společnost Invintia se zaměřila především na americký trh. Nakonec se společnost Colway rozdělila na dvě společnosti, přičemž jedna pokračovala v distribuci původního rybího gelu a druhá rozšířila své portfolio o další výrobky.

Invintia začala po konfliktu s Colway distribuovat v České republice. V současné době zastupuje společnost Invintia v ČR paní Eva Sojková.

Uprostřed všech těchto změn a právních bitev tým společnosti WellU pokračoval v inovacích. Vyvinuli novou látku zvanou biopeptidový komplex, která je několikanásobně účinnější než bioaktivní kolagen. Dnes jsou výrobky společnosti WellU i nadále lídrem na trhu v oblasti péče o pleť a krásu.

g

Sledujte, kontaktujte a pište: